Najczęściej wykorzystywane paliwa stałe do ogrzewania w Polsce

W Polsce najczęściej wykorzystuje się kotły na drewno i węgiel. W kolejnej grupie znajdziemy kotły na olej, a najrzadziej spotkać się można z użytkowaniem kotłów ekologicznych na paliwo takie, jak pellet i ekogroszek.

Współcześnie polityka stosowania kotłów grzewczych przechodzi rewolucję. Wynika ona z dużej ilości smogu oraz zanieczyszczeń atmosfery. To właśnie przez kotły na węgiel oraz drewno produkowanych jest najwięcej zanieczyszczeń oraz emisji dwutlenku węgla. Państwo polskie dokłada wszelkich starań oraz oferuje pomoc w postaci dofinansowania do zakupu nowoczesnych i ekologicznych urządzeń grzewczych. Do roku 2020 w Polsce mają zostać całkowicie usunięte ze sprzedaży kotły na węgiel, nazywane potocznie ,,kopciuchem”. Czy tak się stanie, nie wiadomo, lecz według ekologów byłyby to najlepsze rozwiązanie. Na ich miejsce mają trafić nowoczesne kotły na drewno i inne paliwa stałe – kotły klasy 5 ecodesign.

Rodzaje kotłów na paliwa stałe – górne i dolne spalanie

W Polsce kotły na paliwa stałe charakteryzują się górnym lub dolnym spalaniem. W przypadku kotłów z górnym spalaniem, mamy do czynienia z prostą konstrukcją kotła. Moc kotłów ze spalaniem górnym jest ograniczona przez dopływ powietrza (dławienie). Kotły ze spalaniem górnym to głównie kotły na drewno i węgiel. Nie ma z nich za dużo elektroniki i automatyki, są tanie i spalają łatwo dostępne paliwa. Kotły z górnym spalaniem spalają paliwo na ruszcie, zaś spaliny powstające w wyniku tego procesu przepływają przez zasypane paliwo, a nie tylko przez jego rozżarzoną część.

Kotły z dolnym spalaniem spalają paliwo, które znajduje się w kotle bezpośrednio nad rusztem. W tego typu kotłach spaliny nie muszą przepływać przez całą warstwę zasypanego paliwa. Automatycznie dostają się do kanału spalinowego umieszczonego w okolicy komory paleniskowej. Kolejne warstwy paliwa w kotle są stopniowo podgrzewane, zaś części lotne uwalniane są w bardzo powolny sposób. Model kotłów ze spalaniem dolnym jest bardziej efektywny i korzystniejszy.

Jaki kocioł wybrać do ogrzewania domu jednorodzinnego ? Dostępne modele kotłów w Polsce

Wybór kotła należy rozpocząć do decyzji odnośnie rodzaju paliwa

W Polsce każdy z obszarów ma dostęp do różnych rodzajów paliwa na, niektórych terenach paliwo jest tańsze, a na innych droższe. Wybierając paliwo tanie musimy zastanowić się czy to będzie na pewno korzystne rozwiązanie. Tanie paliwo niekoniecznie musi wiązać się z tanim zakupem kotła lub przeprowadzaniem jego instalacji. Dobrym rozwiązaniem są kotły przystosowane do spalania dwóch rodzajów paliwa. Najczęściej są to kotły na drewno i węgiel. Można w nich palić oba paliwa i dzięki temu sporo zaoszczędzić, jeśli oczywiście odpowiednio przemyślimy uzupełnianie paliwa. Nowoczesne kotły jednak mają możliwość spalania tylko jednego rodzaju paliwa.

Kotły na drewno i węgiel bazują głównie na węglu, który jest paliwem podstawowym w tego typu urządzeniach. Dzięki niemu kocioł osiąga maksymalną moc i pracuje przez dłuższy czas na jednym zasypie. Drewno odgrywa tutaj rolę zastępczą i nie może zagwarantować maksymalnej mocy kotła, a także nigdy nie wypala się w całości.

Rodzaje paliw stałych

Kotły na paliwa stałe mogą być przystosowane do spalania:

  • węgla kamiennego – jest to najczęściej stosowane paliwo stałe w Polsce. Węgiel kamienny występuje na rynku w kilku różnych postaciach (orzech, miał węglowy i inne).
  • węgla brunatnego – odznacza się niską zawartością opałową i bardzo przypomina pracę kotłów na drewno. Jednak kotły na drewno są droższe w eksploatacji niż te na węgiel brunatny, ponieważ drewno jest droższe.
  • koks – paliwo stałe, które jest należy do najdroższych, a jednocześnie do najbardziej wydajnych
  • ekogroszek – powstaje z produkcji węgla kamiennego i brunatnego. Można do używać do spalania w kotłach retortowych z podajnikiem

Kotła na paliwa stałe (biomasa) służą do spalania:

  • drewna – kotły na drewno są stosunkowo niedrogimi urządzeniami. Dodatkowo drewno zaliczane jest do źródeł odnawialnych, pomimo ich długiego procesu odnawiania. Największą zaletą kotłów na drewno jest niska cena paliwa. Wadą wykorzystania drewna, jako paliwa jest jego niska wartość energetyczna.
  • brykietu i pelletu – paliwo ma bardzo podobną wartość energetyczną, jak węgiel i również jest stosunkowo tanim opałem. Powstaje z różnych odpadów roślinnych i drzewnych i występuje w postaci sprasowanej biomasy.

Kotły na drewno oraz węgiel występują w postaci mało unowocześnionych kotłów. Wymagają dużej ilości obsługi, sprzątania oraz przygotowania miejsca na składowanie paliwa. Wiele z nich produkuje dużą ilość spalin i emisji dwutlenku węgla. Kotły na drewno są nieco tańsze w eksploatacji niż kotły na pellet, czy ekogroszek. Jednak przy długim wykorzystywaniu ogólny koszt wypada bardzo podobnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj