Ściernice używane są do różnych zastosowań. Najbardziej powszechnym zastosowaniem jest szlifowanie, ale istnieje wiele innych zastosowań, od polerowania, usuwania zadziorów i wykańczania po cięcie szkła i ceramiki. Ściernice używane są do szlifowania powierzchni metalowych i nie tylko w celu usunięcia nadmiaru materiału lub nadania mu płaskiej powierzchni. Są one również używane do polerowania powierzchni metalowych po ich zeszlifowaniu, a także do precyzyjnego szlifowania stali wysokostopowych. Ściernice mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak tlenek aluminium, węglik krzemu i diament.

Ściernice i ich rodzaje. Jakie narzędzia ścierne znajdziemy na rynku?

Ściernice to okrągłe tarcze wykonane z ziaren ściernych przyklejonych do metalowego lub żywicznego podłoża. Ziarno w zetknięciu z daną powierzchnią, niweluje nierówności i poleruje materiał. Ściernice występują w różnych kształtach, rozmiarach i są wykonane z różnych materiałów.

Istnieją dwa główne rodzaje ściernic:

  • ściernice prasowane – są wykonane z prasowanych ziaren ściernych połączonych z metalowym nośnikiem. Ściernice te są używane do ciężkich prac, takich jak usuwanie farby lub rdzy z powierzchni metalowych;
  • ściernice trzpieniowe – są wykonane z luźnych ziaren ściernych połączonych spoiwem żywicznym, które zostało uformowane w odpowiedni kształt. Używa się ich do lżejszych prac, takich jak szlifowanie, piaskowanie i polerowanie.

Ściernice do obróbki metalu można z kolei podzielić na dwie kategorie: ściernice trzpieniowe i ściernice luźne. Pierwsza kategoria jest używana głównie do szlifowania elementów o małych wymiarach, natomiast druga do szlifowania elementów o dużych wymiarach.

Oprócz twardości, inne parametry określające jakość ściernic to: średnica, grubość i zakres wymiarów. Im mniejsza jest ta wartość, tym łatwiej będzie dotrzeć narzędziem do ciasnych miejsc. Wartość średnicy podawana jest w milimetrach lub calach. Ściernice o najmniejszych dostępnych średnicach są używane do prac wymagających precyzji w trudno dostępnych miejscach.

Ściernice trzpieniowe – idealne do precyzyjnego szlifowania stali wysokostopowych, ale także tworzyw sztucznych czy ceramiki

Ściernice trzpieniowe są jednym z najbardziej rozpowszechnionych typów ściernic na rynku. Są one wykonane z różnych materiałów (ceramicznych, diamentowych i innych), w zależności od celu, do którego są przeznaczone. Ściernice trzpieniowe są często wykonane z korundu szlachetnego, tlenku glinu i diamentu.

Elektrokorund chromowy jest jednym z najpopularniejszych materiałów do produkcji ściernic ze względu na swoją twardość i stabilność pod obciążeniem, a także wysoką odporność na szok termiczny i korozję chemiczną powodowaną przez roztwory alkaliczne lub kwasy. Korund z dodatkiem tlenku chromu jest więc doskonałym materiałem do trudniejszych i bardziej wymagających zadań.

Diamentowe ściernice trzpieniowe są używane do frezowania lub szlifowania twardych powierzchni, takich jak stal, węglik spiekany czy ceramika. Diamenty charakteryzują się niezwykle wysoką twardością – są twardsze niż jakikolwiek inny materiał – co czyni je idealnymi do cięcia stali hartowanej lub materiałów węglikowych.

Ściernica trzpieniowa – warto mieć ją pod ręką podczas prac budowlano-remontowych

Ściernica trzpieniowa jest jednym z najbardziej uniwersalnych narzędzi ściernych w każdym warsztacie. Może być używana do szlifowania, ale także do obróbki zgrubnej lub usuwania zadziorów. Ściernica trzpieniowa to ściernica, która została zamocowana na trzpieniu, dzięki czemu można jej używać z narzędziem obrotowym.

Ściernica na trzpieniu umożliwia obróbkę wielu powierzchni – stali, metalu, drewna, plastiku lub ceramiki. Wystarczy wybrać odpowiedni materiał ścierny. Jest to narzędzie ścierne, które pozwala polerować, czyścić lub opracowywać otwory. Główne zastosowania ściernicy trzpieniowej to obróbka powierzchni i krawędzi, szlifowanie, zaokrąglanie, wygładzanie i wyrównywanie. Nierzadko ściernica trzpieniowa jest używana do przystosowania elementów innych narzędzi, na przykład do ostrzenia.

Ściernica trzpieniowa – uniwersalność i szerokie zastosowanie

Wielką zaletą ściernic jest ich niewielki rozmiar i szeroki zakres zastosowań. Można je stosować na każdym etapie szlifowania, więc warto mieć tego typu produkty w swojej skrzynce narzędziowej. Jeśli planujemy remont lub prace wykończeniowe, warto odwiedzić sklep budowlany wyposażyć się w wysokiej jakości ściernice trzpieniowe, żeby być gotowym na różne sytuacje.

Ściernice trzpieniowe cechują się wysoką wytrzymałością i mogą być używane do precyzyjnego szlifowania zarówno metali, żeliwa, stali, szkła, drewna, węglików spiekanych, ceramiki, jak i tworzyw sztucznych. Ściernica z elektrokorundu z dodatkiem tlenku chromu zespolona spoiwem ceramicznym to coś, co naprawdę potrafi ułatwić pracę.

Artykuł powstał przy współpracy z hurtownią budowlaną https://batel.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj