W zakładach przemysłowych szeroko wykorzystuje się sprężarki bezolejowe. Z ich użytkowaniem wiąże się również kwestia uzdatniania. W skład wchodzą tu różne elementy, takie jak filtracja, osuszanie, oziębianie oraz podgrzewanie sprężonego powietrza. W naszym artykule postaramy się między innymi odpowiedzieć na pytanie, dlaczego uzdatnianie sprężonego powietrza jest tak istotne.

Kiedy uzdatnianie sprężonego powietrza jest koniecznością?

Zanim przejdziemy do szczegółowego rozwiązania kwestii uzdatniania sprężonego powietrza, to najpierw warto wspomnieć jego znaczeniu. Otóż dzięki technikom umożliwiających to działanie możliwe jest sprostanie nawet najbardziej wymagającym potrzebom przemysłowym. Jako przykład podać można tutaj, chociażby sektor medyczny, w którym wymagana jest ponadprzeciętna jakość i czystość sprężonego powietrza. Czasami, aby zaspokoić konieczne potrzeby, stosowane są też procesy oziębiania oraz podgrzewania. Szczególnie przydatne są one podczas pracy w specyficznych warunkach przemysłowych, gdzie wymagana jest określona temperatura sprężonego powietrza.

Filtrowanie i osuszanie sprężonego powietrza

Podstawowym sposobem na uzdatnienie powietrza jest proces filtracji. Podczas niego stosowane są specjalistyczne separatory oraz filtry. Oba te elementy mają za zadanie maksymalnie oczyścić powietrze z drobinek wody, cząsteczek stałych i oleju. Warto pamiętać, że choć czasami występujące zanieczyszczenia nie mają aż tak dużego znaczenia (np. w przemyśle wulkanizacyjnym), to innym razem brak jakichkolwiek defektów jest wręcz sprawą kluczową (jak w przypadku wspomnianego wcześniej sektora medycznego). Czasami nawet doświadczeni użytkownicy popełniają ten błąd, że przypisują filtrom osuszanie sprężonego powietrza. Tymczasem wyjaśnijmy, że filtry sprężonego powietrza stanowią wyłącznie fizyczną barierę mającą za zadanie zatrzymać drobinki oleju, wody i innych substancji uniemożliwiając tym samym, ich przedostanie się do sprężonego powietrza. Z tego względu bardziej precyzyjnym określeniem byłoby to, że te komponenty filtrują po prostu dane cząstki.

W przemysłowych instalacjach sprężonego powietrza częstym zjawiskiem jest też wykraplanie się wody. Jak łatwo się domyślić jest ono absolutnie niepożądane, gdyż negatywnie odbija się na realizowanych procesach. I chociaż wspomniane filtry pozwalają na odseparowanie już wykroplonej wody, to aby osiągnąć ten efekt w samym sprężonym powietrzu, trzeba jeszcze zastosować osuszacze. W zależności od potrzeb wyróżnia się ich dwa rodzaje, którymi są osuszacze ziębnicze (inaczej nazywane również freonowymi lub kondensacyjnymi) oraz osuszacze adsorpcyjne. Szczegółowo o różnicach je dzielących nie będziemy tutaj jednak pisać. Wspomnimy wyłącznie, że opiera się ona w dużej mierze na ciśnieniowym punkcie rosy, do którego poziomu schładzane jest powietrze.

Podsumowanie

Warto pamiętać, że każdy element uzdatniania powietrza ma swoje znaczenie. Chociaż jego zwieńczeniem jest naolejenie to nie należy lekceważyć też filtracji, separacji oleju, osuszania i kontroli ciśnienia. Właściwy cykl uzdatniania powietrza jest też efektem współpracy pomiędzy sprężarką a dodatkowymi akcesoriami wzmacniającymi ten proces, o których również z pewnością należy pomyśleć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj