Rozwój branży magazynowej nie zwalnia. Cały czas trwa boom na magazyny w Polsce i padają kolejne rekordy – popytu, ale i podaży powierzchni magazynowej. Inwestorzy chętnie realizują inwestycje nawet w mało popularnych lokalizacjach, gdyż jest na nie wyraźny popyt. Poniżej znajdziesz szczegóły.

Pandemia a rozwój rynku magazynowego

Pandemia koronawirusa przyczyniła się do dynamicznego rozwoju sektora e-commerce, a ten z kolei do rozwoju rynku nieruchomości komercyjnych. Dużą popularnością cieszą się magazyny do wynajęcia nawet w tych regionach, które nie budziły do niedawna dużego zainteresowania deweloperów.

Ponadto widoczny jest trend budowy przez deweloperów mniejszych obiektów w najważniejszych aglomeracjach albo ich sąsiedztwie – na przykład pod Warszawą czy Katowicami. Wynika to z nadal dużego zainteresowania nimi, wysokich stawek oraz coraz mniejszej dostępności gruntów.

Padają kolejne rekordy

Analitycy twierdzą, że 2022 rok też okaże się równie udany – albo nawet lepszy – dla branży magazynowej jak 2019 oraz 2020 rok. Trwa już czwarta fala pandemii, co nieustannie oddziałuje na rozwój technologii, e-commerce i stymuluje do rozwoju nie tylko branżę magazynową, ale też handel elektroniczny, logistykę i transport.

W pół roku wynajęto w Polsce aż 3,3 mln mkw. powierzchni magazynowej

Pierwsza połowa 2021 roku to nowy rekord pod względem podaży powierzchni magazynowej – wyniosła aż 3,3 mln mkw. Deweloperzy w okresie od stycznia do czerwca oddali do użytku ponad 1 mln mkw. magazynów do wynajęcia.

Łącznie na koniec bieżącego półrocza dostępnych jest prawie 22 mln mkw. powierzchni magazynowej. Oznacza to aż 50% wzrost, jeśli weźmiemy do porównania dane z roku poprzedniego.

Magazyny do wynajęcia są budowane w całym kraju

Większość magazynów i hal znajduje się na terenach tzw. wielkiej piątki – Warszawy i okolic, Łodzi i Polski Centralnej, Górnego Śląska, Wrocławia i Poznania. Najpopularniejsze miejsca, w których powstają magazyny, to zatem cały czas Warszawa, Śląsk, Łódź czy Wrocław oraz ich okolice. Jednak bardzo wyraźnie rośnie też zainteresowanie innymi lokalizacjami.

Prognozuje się dalszy szybki rozwój

Zarówno firmy, jak i deweloperzy stawiają też na nowe regiony, w tym do tej pory mało popularne lokalizacje. W dużych miastach z kolei budują też mniejsze obiekty, gdyż jest na nie wysokie zapotrzebowanie. Wiele wskazuje na to, że branża magazynów do wynajęcia będzie się rozwijać, a powierzchnie magazynowe będą cieszyć się dużym zainteresowaniem ze strony krajowych i zagranicznych najemców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj