Ból przy karmieniu piersią jest dość częstą przypadłością, ale na szczęście karmiące kobiety nie są na niego skazane. Co można zrobić, aby karmić bez nieprzyjemnych dolegliwości bólowych?

Jeśli przy karmieniu piersią pojawia się ból, wówczas warto określić jego przyczynę i dobrać odpowiednie postępowanie, aby wyeliminować dolegliwości. Co najczęściej powoduje bolesność piersi u karmiących kobiet?

Za dużo pokarmu

Niektórym kobietom brakuje pokarmu. Inne z kolei zmagają się z jego nadmiarem. W tym drugim przypadku może pojawić się także bolesność piersi.

Dolegliwości bólowe można niwelować wtedy przez ciepłe okłady, które ułatwiają wypływanie pokarmu. Do wykonania takich okładów przydać mogą się kompresy żelowe, które można podgrzać przez zalanie ich ciepłą wodą. Rekomenduje się również stosowanie laktatorów do odciągania pokarmu. Aby zapobiegać pojawianiu się plam na odzieży, zaleca umieszczanie w bieliźnie wkładek laktacyjnych.

Popękane brodawki sutkowe

Ból może być też wywołany przez spękane brodawki sutkowe. Może być to efekt nieprawidłowego przystawiania noworodka do piersi, ale również sposobu pobierania pokarmu przez niego.

Aby zniwelować ból przy popękanych brodawkach sutkowych, najlepiej stosować ochronne i łagodzące kremy, na przykład z lanoliną. Lanolina to naturalny środek natłuszczający, który pozyskiwany jest z wełny owiec. Jest on przy tym całkowicie bezpieczny dla dzieci.

Obrzęki piersi

Ponadto przyczyną bolesności piersi są ich obrzęki, które pojawiają się przy karmieniu. Może pojawić się wtedy również nabrzmienie piersi, ich wrażliwość na dotyk. Takim dolegliwościom może towarzyszyć gorączka.

Do obrzęków piersi może dojść na skutek pojawienia się zapalenia piersi. To dolegliwość, która dotyka wielu kobiet. Może być ona powiązana z infekcją bakteryjną. W takim przypadku zaleca się wizytę u lekarza, który będzie mógł zalecić właściwą antybiotykoterapię. Wspomagająco można stosować także kompresy żelowe.

Piersi mogą boleć przy karmieniu z wielu powodów. W każdym przypadku pomóc mogą kompresy żelowe, ale wtedy, gdy ból nie ustępuje, najlepiej udać się do lekarza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj