W czasach, gdy coraz mocniej uświadamiamy sobie, że trend eko staje się koniecznością, a nie fanaberią garstki idealistów, wielu młodych rodziców zadaje sobie pytanie jak ograniczyć konsumpcje i tzw. ślad węgłowy, gdy nowonarodzone dziecko potrzebuje tak wiele akcesoriów.

Ekologiczna wyprawka dla niemowlaka – czy to w ogóle jest możliwe? Sprawdźcie, co możecie zrobić, aby kompletując wyprawkę dla niemowlaka ulżyć matce Ziemi.

Pierwsza myśl, która nasuwa się, gdy słyszymy hasło „eko wyprawka dla niemowlaka” dotyczy – słusznie – materiałów, z których uszyte są ubranka, wykonane meble, zabawki i akcesoria pielęgnacyjne. Dobra wiadomość, jest taka, że dziś młodzi rodzice naprawdę mają w czym wybierać.

Bawełna czy… bawełna?

Wyprawka dla niemowlaka, w której znajdą się ubranka, kocyki, ręczniki i otulacze uszyte z bawełny organicznej to nie tylko świadomy ekologicznie wybór, ale i najlepszy prezent dla delikatnej skóry maluszka.

W przeciwieństwie do standardowej bawełny, produkowanej przy użyciu wielkich ilości pestycydów i innych substancji chemicznych, bawełna organiczna jest materiałem „czystym” na każdym etapie produkcji. Wybór ekologicznych tekstyliów w znaczny sposób odciąża zanieczyszczoną planetę i jednocześnie chroni skórę malucha przed toksycznym, alergizującym działaniem chemikaliów.

Zamiast plastiku

Drewniane zabawki i akcesoria niemowlęce są nie tylko dużo ładniejsze i trwalsze od tych wykonanych z tworzyw sztucznych. Ślad węglowy plastiku i drewna jest nieporównywalny, począwszy od procesów produkcji, na utylizacji skończywszy. Wyprawka dla niemowlaka, w której znajdą się drewniane meble, a także grzechotki, gryzaki i inne zabawki z naturalnego drewna to wyraz postawy proekologicznej i – ponownie – wsparcie zdrowia małego człowieka.

Ekologicznym materiałem, który świetnie zastępuje plastik, jest także kauczuk Hevea. Znajdziecie go m.in. w smoczkach niemowlęcych, gryzakach, zabawkach do kąpieli. To całkowicie naturalna, biodegradowalna guma, która nie zanieczyszcza planety i nie szkodzi niemowlęciu.

Ważnym aspektem są także barwniki. Drewniane meble i zabawki, podobnie jak te wykonane z kauczuku Hevea, powinny być malowane bezpiecznymi farbami na bazie wody, barwnikami spożywczymi i nietoksycznymi lakierami.

Naturalne kosmetyki

Wybór ekologicznych, wegańskich, nietestowanych na zwierzętach kosmetyków jest dziś naprawdę duży. Co istotne, na rynku znajdziecie także biodegradowalne, naturalne chusteczki antybakteryjne do pielęgnacji skóry malucha. W pierwszym roku życia zużyjecie ich naprawdę dużo, warto więc pochylić się nad wyborem odpowiedniego produktu.

Wyprawka dla niemowlaka skompletowana z uważnością na powyższe kwestie to odpowiedzialnie skompletowany zestaw świadomych ekologicznie rodziców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj