Nasz kraj stoi u progu transformacji energetycznej. W ciągu następnych kilkudziesięciu lat na znaczeniu zyskają odnawialne źródło energii. Wciąż mają one jednak swoich przeciwników, więc czas najwyższy na uczciwą dyskusję na temat OZE. Oto najważniejsze fakty i mity związane z energią odnawialną.

MIT: Energia ze źródeł odnawialnych jest droga

Przeciwnicy OZE najczęściej zwracają uwagę, że energia odnawialna jest droga. To nieprawda. Już dziś prąd dla firm zaliczanych do grona mikro i małych przedsiębiorstw, a także dla gospodarstw domowych, nierzadko pochodzi w całości z źródeł odnawialnych. Zdarza się, że koszt jednorazowy (np. w przypadku fotowoltaiki) jest wysoki, jednak zwraca się on wraz z czasem używania. Finalne więc korzystanie ze źródeł odnawialnych może okazać się nawet tańszym rozwiązaniem.

FAKT: Firma może niemal z dnia na dzień przestawić się na korzystanie z OZE

Przedsiębiorstwa, które pragną przejść na OZE, ale brakuje im nakładów finansowych do dokonania odpowiedniej inwestycji, mogą tak naprawdę z dnia na dzień rozpocząć czerpanie prądu ze źródeł odnawialnych. Wystarczy wybrać sprzedawcę energii elektrycznej, który posiada ofertę eko dla firm. Przedsiębiorstwo otrzymuje wówczas certyfikat gwarantujący pochodzenie zużytej energii ze źródeł odnawialnych,. Może być to b istotne również z wizerunkowego punktu widzenia. Warto nadmienić, że firmy, które dbają o ekologię, mogą być ogrzewane skutecznie za pomocą gazu ziemnego. W przypadku nowoczesnych kotłów rozwiązanie będzie tanie, a gaz dla firm jest znacznie bardziej przyjazny środowisku niż spalanie węgla.

MIT: Do wytworzenia energii odnawialnej potrzeba więcej przestrzeni

Przeciwnicy energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych uważają, że do jej wytworzenia konieczna jest większa przestrzeń. Jak dowodzą najnowsze badania, przeprowadzone między innymi przez WWF, okazuje się, że instalacje fotowoltaiczne zajmują znacznie mniej terenu niż gwarantująca taką samą produkcję energii gazowa, a tym bardziej węglowa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj