przepisy dla niemowlaka

Początek rozszerzania diety niemowlaka to chwila, gdy rodzice stają przed wieloma dylematami, dotyczącymi żywienia dziecka. Często rodzice zadają sobie pytanie, jakie produkty wybrać na początek i gdzie znaleźć przepisy dla niemowlaka. Gotować samemu, czy podać gotowe słoiczki?

Jak rozpocząć rozszerzanie diety?

Gdy stwierdzisz gotowość swojej pociechy do wprowadzenia posiłków stałych, zaczynasz zastanawiać się, jak powinny wyglądać pierwsze posiłki. Według obecnych zaleceń to rodzice decydują jakie produkty podać dziecku jako pierwsze. Z jednej strony jest to spore ułatwienie, wystarczy bowiem, że zapoznasz się z listą dozwolonych produktów i wybierzesz te, które Ci odpowiadają. Z drugiej strony duża dowolność sprawia, że możesz poczuć lekki zamęt w głowie. Gdzie znajdę przepisy dla niemowlaka? Wybrać marchewkę, jabłuszko, a może przecier ze słoiczka? Na ogół zaleca się, aby rozpocząć rozszerzanie diety od podania najpierw warzyw.

Sposób przygotowania pierwszych pokarmów warzywnych zależy od tego, jaką metodę wprowadzania nowych pokarmów preferujesz. Jeżeli wolisz metodę tradycyjną, zaczynasz od papek i przecierów, które podajesz dziecku łyżeczką. Gdy masz dostęp do świeżych warzyw i owoców z zaufanego źródła, najprościej jest ugotować je na parze lub w wodzie i podać dziecku przetarte lub zmiksowane. Jeżeli preferujesz metodę BLW, od razu podajesz dziecku warzywa i owoce do rączki, pokrojone na małe paseczki. Co zrobić, gdy nie masz czasu na gotowanie lub nie wiesz, gdzie kupić dobrej jakości warzywa?

Czy słoiczki są zdrowe?

Jeżeli zdecydujesz, że wolisz podawać na początek słoiczki, postaraj się dowiedzieć, jak je wybierać. Rynek oferuje mnóstwo produktów dla niemowląt. Nie wszystkie są tak dobrej jakości, jak mogłoby się wydawać. Dlatego zawsze, gdy kupujesz słoiczki, sprawdzaj ich skład. Wybieraj te produkty, które nie zawierają cukru, soli, soków owocowych oraz wypełniaczy typu skrobia, mąka, ryż. Kupuj produkty o różnej konsystencji, aby dziecko nauczyło się gryźć i przeżuwać. Staraj się no co dzień przygotowywać dziecku domowe dania, wkrótce przecież to domowe posiłki staną się podstawą jego diety. Słoiczki za to mogą okazać się przydatne w podróży, na spacerze, czy w sytuacji awaryjnej.

Dlaczego gotowanie dla niemowlaka jest całkiem łatwe?

Po ukończeniu 1. roku życia dziecko może już jeść wszystkie produkty z rodzinnego stołu, oczywiście z uwzględnieniem zasad zdrowego żywienia. Warto zatem nauczyć się przygotowywać posiłki dla dziecka w ten sposób, aby były zdrowe i dobrze zbilansowane. Przy okazji warto przyjrzeć się diecie całej rodziny, być może można ją lekko zmodyfikować. Przepisy dla niemowlaka są zwykle proste i nie wymagają zaawansowanych umiejętności kulinarnych. Warto gotować posiłki dla wszystkich, bez dodatku soli i cukru i odkładać część porcji dla dziecka, a potem doprawiać pozostałą część według preferencji pozostałych członków rodziny.

Proste przepisy dla niemowlaka

Zasady dotyczące gotowania dla niemowlaka nie są skomplikowane. Nie musisz się martwić, że skoro nie jesteś szefem kuchni, to sobie nie poradzisz. Zacznij od odpowiedniego doboru produktów. Tak naprawdę wcale nie jest trudno znaleźć świeże warzywa ze sprawdzonego źródła. W dzisiejszych czasach powstało wiele sklepów, oferujących żywność bezpośrednio od rolników. Może warto wybrać się na lokalny targ lub rozejrzeć po najbliższej okolicy. Podstawową metodą obróbki warzyw, mięsa, ryb i innych produktów powinno być gotowanie, najlepiej na parze. Do dań dla dziecka nie należy dodawać soli, cukru, przypraw z glutaminianem sodu i innych wzmacniaczy smaku. Nie korzystaj z gotowych półproduktów i dań w proszku. Staraj się o odpowiednie zbilansowanie diety dziecka, stosuj produkty z różnych grup pokarmowych. Jeżeli czujesz się niepewnie w kuchni, poszukaj prostych przepisów dla niemowlaka.

Domowe słoiczki dla niemowląt

Jeżeli chcesz podawać dziecku jedzenie ze słoiczków, bo np. nie masz czasu codziennie gotować, zastanów się, czy nie warto nauczyć się przygotowywać samodzielnie w domu domowych słoiczków. Jedzenie przygotowane w domu można z powodzeniem zamrażać lub wekować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj