Na wynajęcie projektanta wnętrz decyduje się coraz większa liczba osób. Zaaranżowanie domu lub mieszkania, tak aby było ono nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale również funkcjonalne i dopasowane do naszych potrzeb nie jest łatwą sprawą. Co więcej, samodzielne próby mogą okazać się nie tylko bardzo czasochłonne, ale także mocno kosztowne. Jeśli zależy nam na naprawdę zadowalającym efekcie, projektant wnętrz stanowi świetne rozwiązanie. Jak powinna wyglądać współpraca, aby przebiegała sprawnie i nie generowała nieporozumień?

Podstawowe kwestie związane ze współpracą

Na początek warto wiedzieć, iż każde biuro projektowe pracuje wedle własnych zasad. W pierwszej kolejności trzeba ustalić kwestię terminów oraz wynagrodzenia, bowiem może się okazać, że już na tym etapie niemożliwe będzie nawiązanie współpracy. Osoby, które chciałyby skorzystać z usług jakie oferuje projektant wnętrz, muszą zacząć od wysłania zapytania ofertowego. W nim z kolei powinny pojawić się informacje dotyczące tego jaki projekt ma zostać wykonany, jakich pomieszczeń ma dotyczyć oraz jaki styl i kolorystyka nas interesuje. Konieczne jest także wysłanie planu pomieszczeń z wymiarami oraz podanie naszych danych kontaktowych.

Mając te informacje, projektant wnętrz wyśle nam ofertę, cenę oraz informację o czasie realizacji. Na tej podstawie możemy zdecydować o rozpoczęciu lub odrzuceniu współpracy.

Dalsze kroki współpracy

Po akceptacji warunków, dochodzi do podpisania umowy, w której muszą znaleźć się wszystkie uzgodnienia – zakres projektu, poszczególne etapy prac, cena, a także obowiązki obu stron. Podpisanie umowy zwykle kończy się wpłatą zaliczki.

Warto pamiętać o tym, że podstawą dobrej współpracy jest rozmowa. Oznacza to, że projektant wnętrz powinien znać upodobania klienta i jego oczekiwania, a także marzenia dotyczące wnętrza, hobby oraz przedmiotów, które są dla niego szczególnie ważne. Z drugiej strony, musi poinformować inwestora o tym w jaki sposób działa i jakie były jego poprzednie projekty. Już na pierwszym spotkaniu warto pokazać przykładowe inspiracje projektantowi, aby mógł lepiej zrozumieć na czym dokładnie nam zależy. Trzeba również poinformować o tym, jakich rozwiązań absolutnie nie chcemy w naszych wnętrzach.

W kwestiach technicznych, należy ustalić to czy projektant będzie jeździł z nami do sklepów w poszukiwaniu materiałów i czy zamówi potrzebne elementy u podwykonawców. Absolutnie konieczne jest dokładne określenie posiadanego budżetu, bowiem to do niego zostanie dopasowany projekt. Kolejne ustalenia powinny dotyczyć wizualizacji – w jaki sposób zostanie wykonana, w ilu wersjach oraz czy możliwe będą dodatkowe konsultacje.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Studio Wnętrz ISON z Poznania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj