Malowanie stali to proces, który może zastosować w zasadzie każdy. Zapewnia jednak mniejszą odporność na korozję niż cynkowanie ogniowe lub galwaniczne – czyli najlepsze metody na trwałe zabezpieczenie stali. Wśród najnowszych technologii dominuje natomiast system Duplex, łączący zalety cynkowania i malowania. Czym charakteryzują się poszczególne metody?

Cynkowanie – dlaczego jest lepsze od malowania?

Cynk naturalnie chroni stal przed korozją – pierwiastek wykorzystywano w tym celu już od XVIII wieku. Dzisiejsze możliwości pozwalają na stosowanie nowoczesnych technologii i zaawansowanych systemów antykorozyjnych. Malowanie ciągle jest skuteczne, ale nie zapewni tak długiej i skutecznej ochrony, jak cynkowanie.

Rodzaje cynkowania

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje cynkowania:

  • Cynkowanie ogniowe – stal zostaje zanurzona w rozgrzanym do wysokiej temperatury płynnym cynku. Przed cynkowaniem wykonuje się odtłuszczanie, trawienie i topnikowanie – dzięki tym procesom stal zostaje dokładnie oczyszczona i przygotowana na reakcje chemiczne.
  • Cynkowanie galwaniczne – stal ocynkowana w ten sposób wygląda bardziej estetycznie: powłoka jest gładka, ponadto już na etapie cynkowania można zabarwić ją na odcień czerni, żółci lub oliwki. To rozwiązanie świetnie sprawdza się przy elementach dekoracyjnych, szczególnie w ogrodzie, altanie lub na tarasie – jest jednak mniej trwałe.

System Duplex – najnowsza technologia

W systemie Duplex ocynkowana ogniowo stal zostaje poddana obróbce za pomocą kolorowej powłoki. Dzięki temu stal zostaje zabezpieczona na dwa sposoby – bezpośrednio po ocynkowanu jest dodatkowo wzmacniana nowoczesną, najwyższej jakości farbą. Zastosowanie systemu sprawia, że ochrona zostanie wydłużona nawet dwukrotnie!

Jaką metodę najlepiej wybrać? Metoda cynkowania zależy w głównej mierze od naszych oczekiwań. Najlepiej przed wybraniem odpowiedniej metody pogłębić swoją wiedzę – wiele dodatkowych informacji można znaleźć m. in. na stronie firmy Metaltech.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj