Na ostateczną decyzję o zakupie konkretnego mieszkania składa się szereg wyborów, dotyczących m.in. lokalizacji, powierzchni, liczby pokoi czy sposobu wykończenia. Jeszcze jedną sprawą, którą trzeba rozstrzygnąć jest alternatywa: parter czy pięto?

Ta ostatnia decyzja ma przełożenie nie tylko na ostateczną cenę nieruchomości, lecz także – a nawet przede wszystkim! – na komfort życia mieszkańców. Jakie zalety i wady ma każde z tych rozwiązań?

Parter

Lokale na parterze są z reguły tańsze, co dla kupującego jest zwykle bardzo dużym plusem. Inną oczywistą zaletą mieszkania na tym poziomie jest niewielka odległość do wyjścia – może to być szczególnie ważne dla osób starczych lub z ograniczeniami ruchowymi, jak też dla rodziców z dziećmi.

Mieszkanie na parterze ma też jednak swoje minusy, do których należą m.in.:

  • bliskość ulicy – oznacza to zwykle większy hałas a także mniejszą prywatność – przechodzący obok budynku widzą przez okna wnętrze mieszkania. Dużo tu jednak zależy od lokalizacji – na zamkniętym osiedlu powinno to być znacznie mniejszym problemem.
  • Duży ruch na klatce schodowej – wszyscy wchodzący na wyższe kondygnacje i schodzący z nich będą mijać mieszkania na parterze. Warto też zwrócić uwagę na ewentualne sąsiedztwo lokali usługowych, które również mogą przyciągać wiele osób
  • Łatwy dostęp do okien czy drzwi balkonowych – ta kwestia jest bardzo istotna dla bezpieczeństwa. Pozostawienie np. uchylonych drzwi balkonowych może niestety ułatwić złodziejom wejście do mieszkania. Konieczna jest więc należyta ostrożność.

Wyższe piętra

Mieszkania położone na wyższych kondygnacjach są zwykle jaśniejsze, cieplejsze, a także cichsze – chociaż ponownie dużo zależy tutaj od lokalizacji konkretnego budynku. Z wyższych pięter można też nierzadko cieszyć się pięknym widokiem na miasto.

Decydując się na tę opcję należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, czy w budynku jest winda. W przypadku większych bloków z wieloma mieszkaniami w klatce warto, by była więcej niż jedna – dzięki temu nie będzie konieczne długie czekanie za każdym razem, gdy będziesz chciał udać się na górę lub na dół.

Wybór mieszkania na piętrze lub na parterze to istotna sprawa – warto wziąć pod uwagę nie tylko ogólne wskazówki, ale przede wszystkim dobrze obejrzeć interesujący lokal i na tej podstawie zdecydować, czy chce się w nim mieszkać. Niezależnie od tego, którą opcję ostatecznie wybierzesz, listę atrakcyjnych nieruchomości na sprzedaż znajdziesz na stronie https://vantage-sa.pl/mieszkania-na-sprzedaz-we-wroclawiu/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj