W ostatnich latach zimy nie należą do zbyt surowych. Wbrew pozorom, taki stan rzeczy nie wpływa najlepiej na rośliny, poleca się więc zadbać o ogród zimową porą. Sprawdź, jak najlepiej pielęgnować rośliny na początku roku!

Dlaczego warto dbać o ogród zimą?

Zimy są ostatnio coraz cieplejsze. Niestety, zaburza to naturalny cykl życiowy roślin, przystosowanych do przetrwania w mroźnych warunkach. Ich wegetacja i rozwój może być zaburzony, szczególnie kiedy po wielu ciepłych dniach przychodzą nagle mroźne dni. Z tego względu warto dopomóc nieco roślinom ogrodowym!

Jak zadbać o ogród zimą?

  • Po pierwsze – w ciepłe zimy najlepiej pozbyć się osłon. Rośliny, którym w nietypowych warunkach pogodowych jest dużo cieplej niż w mroźną zimę, ,,duszą się” pod osłonami, co sprzyja rozwojowi chorób.
  • Po drugie – pamiętaj o regularnym podlewaniu wszystkich roślin, które nie zrzuciły liści lub igieł. Należy podlewać je umiarkowanie często małą ilością wody.
  • Po trzecie – pamiętaj o regularnym strzepywaniu śniegu z roślin i odśnieżaniu trawników. Należy robić to delikatnie.
  • Po czwarte – w sadzie można bez obaw podcinać drzewa i krzewy w cieplejsze zimowe dni. Szczególnie podatne na podcinanie zimą są jabłonie, gruszki czy śliwy.
  • Po piąte – nie udeptuj ścieżek w śniegu bez przerwy w tym samym miejscu; trawa może na tym ucierpieć i nie wyrosnąć tak bujnie wiosną. Najlepiej wyznaczać ścieżki w różnych miejscach na zmianę.

Czy można przygotować ogród na zimę?

Pielęgnacja ogrodu zimą jest niezwykle ważna; podstawą dobrej pielęgnacji powinno być jednak także zabezpieczenie roślin już jesienią. W tym celu warto późną jesienią zasilić glebę odżywczym nawozem, dostępnym np. w sklepie Substral. Dobrze jest uwinąć się z najważniejszymi zabiegami pielęgnacyjnymi i podcinaniem tuż przed pierwszym spadkiem temperatury, dzięki czemu rośliny będą lepiej przygotowane na trudniejszą porę roku.

Dbanie o ogród w okresie zimowym nie jest skomplikowane, wymaga jednak regularności; nie inaczej, niż w ciągu reszty roku!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj