Ozonowanie mieszkania – na czym to polega?

Ozon wielu osobom znany jest przede wszystkim z pojęcia dziury ozonowej, czyli zmniejszenia się stężenia ozonu w stratosferze kuli ziemskiej. Ozon pochłania część szkodliwego promieniowania ultrafioletowego, ale to nie jedyna jego cecha. Jest to gaz biobójczy, ale odpowiednio stosowany pozwala oczyścić powietrze z roztoczy i drobnoustrojów, a także usunąć trudne do wywabienia nieprzyjemne zapachy z pomieszczenia po zalaniu lub w którym paliło się papierosy.

Wykorzystywanie ozonu do oczyszczania powietrza nazywane jest ozonowaniem i polega na wpuszczaniu gazu do pomieszczeń, by możliwe było przeprowadzenie dezynfekcji i dezodoryzacji. Oznacza to, że podczas procesu zostają usuwane mikroorganizmy, w tym pleśni, wirusów i bakterii, a także brzydkich zapachów. Dzięki biobójczym właściwościom ozonu, podczas zabiegu możliwe jest rzeczywiste pozbycie się zapachów oraz drobnoustrojów, a nie tylko ich zamaskowanie. Należy jednak pamiętać, że ozon może być szkodliwy także dla człowieka, dlatego podczas ozonowania należy zachować ostrożność i używać tylko sprawdzonego sprzętu.

Ozonatory

Ozonowanie można przeprowadzić samemu w domu – służą do tego specjalnie zaprojektowane generatory ozonu, przystosowane do użytku domowego. Można je znaleźć w ofertach profesjonalnych firm – warto sprawdzić ozonatory polskiej firmy Trioxygen, lidera w branży. Tego typu urządzenia zamieniają cząsteczki tlenu w ozon, który następnie rozprowadzany jest po pomieszczeniu. Podczas przeprowadzania zabiegu ważne jest, by w domu nie było mieszkańców, ponieważ ozon w wysokich stężeniach jest szkodliwy dla ludzi. Po ozonowaniu należy pozostawić gaz w pomieszczeniu przez około godzinę, a następnie otworzyć okna i przewietrzyć pokój – po wszystkim pozostanie przyjemny, charakterystyczny zapach powietrza jak po burzy.

Czy ozonowanie jest szkodliwe?

Kwestią wzbudzającą wątpliwości jest bezpieczeństwo ozonowania. Nie ma jednak czym się przejmować, bo choć sam ozon jest szkodliwy, może być groźny tylko w wysokich stężeniach. Jest również bezpieczny dla znajdujących się w ozonowanym pomieszczeniu przedmiotów.

Dlaczego warto ozonować?

Ozon ma szereg właściwości, które sprawiają, że zabieg ozonowania warto wykonywać. Przede wszystkim usuwa z powietrza alergeny, co jest wytchnieniem dla alergików. Pomaga zneutralizować nieprzyjemne zapachy trudne do usunięcia w inny sposób, jak również dezynfekuje pomieszczenia i pozwala pozbyć się krążących w powietrzu drobnoustrojów. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko zachorowania – sprawdza się to szczególnie w miejscach pracy, szkołach czy przedszkolach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj