Prawo pracy i ubezpieczeń publicznych – jakie przepisy je regulują?

Każdy pracownik powinien znać swoje prawa. Są szczególnie ważne, ponieważ pomagają mu one pracować w godnych i komfortowych warunkach. Pracodawca zatrudniając nową osobę powinien zadbać o to, by wywiązać się ze wszystkich reguł związanych z prawem pracy i ubezpieczeniami społecznymi.

Prawo pracy

Zapisy, które je regulują znajdziemy między innymi w Kodeksie pracy oraz w rożnego rodzaju ustawach i regulaminach. Można wiec powiedzieć, że prawo to jest regulowane przez różne dokumenty, które powinien znać każdy pracownik. Prawo pracy opisuje dokładnie jej definicję oraz najważniejsze cechy (np.: dobrowolność, podporzadkowanie, odpłatność, wykonywanie osobiste).

W związku z prawem pracy najczęściej mówi się o ochronie pracy kobiet i rodzicielstwie. Warto wiedzieć ze na czas ciąży są one całkowicie zabezpieczone i pracodawca nie może w tym okresie rozwiązać umowy. Młode mamy maja prawo do urlopu macierzyńskiego i wychowawczego. Kolejna ważna kwestia to warunki na jakich pracodawca może nas zatrudnić. Dotyczy to na przykład tak zwanych umów czasowych oraz tego po jakim czasie przechodzą one na czas nieokreślony. Warto śledzić na bieżąco wszystkie informacje odnośnie prawa pracy, ponieważ często ulegają one zmianie. Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych to dwie ważne kwestie, mające ogromny wpływ na to jak wygląda dzisiejszy rynek pracy.

Prawo ubezpieczeń społecznych

Podstawowe informacje odnośnie prawa ubezpieczeń społecznych znają chyba wszyscy. Kwestią tą zajmuje się ZUS, a zawiłości prawne są opisane w Ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. Znajdziemy w niej informacje między innymi o tym jakie są główne zadania ZUS i jak wygląda jego struktura.

Ubezpieczenia społeczne, jak sama nazwa wskazuje mają charakter społeczny. Co to oznacza w praktyce? Każdy jest zobowiązany do ich posiadania, są ściśle związane z wykonywaną pracą, a ich system finansowania jest opisany w ustawie. Ubezpieczenie społeczne jest zabezpieczeniem na wypadek choroby lub śmierci. Pracownicy powinni także wiedzieć jaki jest zakres zobowiązań oferowanych przez ZUS. Obejmuje on między innymi ubezpieczenia rentowe i emerytalne a także te dotyczące wypadków przy pracy czy choroby lub macierzyństwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj