Pompy hydrauliczne są stosowane w wielu gałęziach przemysłu, od rolnictwa po budownictwo. Są one również stosowane w przemyśle samochodowym i morskim. Pompa hydrauliczna składa się z silnika, który jest mechanicznie połączony z wałem wyjściowym pompy. Pompowana ciecz przechodzi przez szereg zaworów, które sterują jej przepływem.
Pompy hydrauliczne – najpopularniejsze typy urządzeń. Elementy hydrauliki siłowej
Pompa z tłokiem obrotowym jest najbardziej rozpowszechnionym typem pompy hydraulicznej. Wykorzystuje ona dwa tłoki, które są umieszczone wewnątrz cylindra. Jeden tłok jest podłączony do silnika i obraca się, poruszając się w górę i w dół wewnątrz cylindra. Drugi tłok jest połączony z prętem znajdującym się po tej samej stronie co pierwszy tłok, ale po przeciwnej stronie jego ruchu obrotowego. Pręt ten z jednej strony naciska na wirnik, a z drugiej strony ciągnie go, powodując obracanie się wirnika w obudowie z dużą prędkością.
Drugi typ pompy hydraulicznej nazywa się pompą osiowo-tłokową, ponieważ tłoki w niej umieszczone są w jednej linii, a nie szeregowo między sobą, jak w pompach z tłokiem obrotowym. W tego typu pompach stosuje się zawory podobne do tych używanych w pompach z tłokiem obrotowym, ale mają one więcej niż jeden tłok na cylinder, dzięki czemu każdy obrót wału silnika (lub kilka silników) może napędzać jednocześnie więcej niż jeden wirnik.

Gdzie wykorzystuje się pompy hydrauliczne? Przykłady
Pompy hydrauliczne są stosowane w wielu różnych maszynach, ale najczęściej można je znaleźć w sprzęcie budowlanym i pojazdach.
W sprzęcie budowlanym pompy hydrauliczne są wykorzystywane do zasilania podnośników zarówno w podnośnikach osi przedniej, jak i tylnej. Pompy hydrauliczne zasilają również wiele innych funkcji tych maszyn, takich jak łyżka koparki lub koparko-ładowarki.
Do pojazdów, w których stosuje się pompy hydrauliczne, należą też samochody ciężarowe, wywrotki, maszyny leśne i rolnicze. Podzespołów z rodziny hydrauliki siłowej (m.in. pomp czy silników hydraulicznych) używa się także w fabrykach, w procesie produkcyjnym.
Awaria pompy hydraulicznej – najczęstsze przyczyny. Regeneracja pomp hydraulicznych
Istnieje kilka potencjalnych przyczyn awarii pompy hydraulicznej. Jedną z najczęstszych może być zanieczyszczenie cieczy hydraulicznej. Jeśli płyn jest zanieczyszczony, pompa nie będzie działać prawidłowo, a nawet może ulec całkowitej awarii. Jeżeli pompa była narażona na działanie wilgoci lub środków chemicznych, należy ją natychmiast wymienić.
Inną przyczyną mogą być problemy mechaniczne. Dzieje się to zwłaszcza, jeśli pompa hydrauliczna jest stara lub źle konserwowana. Na przykład, jeżeli ruchome części w układzie hydraulicznym są uszkodzone lub skorodowane, wewnętrzne elementy mogą się psuć szybciej niż zwykle, powodując nieszczelności i inne problemy w samym układzie. Należy regularnie sprawdzać wszystkie elementy wewnętrzne pod kątem oznak zużycia, aby móc je naprawić lub wymienić, zanim zaczną wpływać na osiągi i bezpieczeństwo maszyn opartych na hydraulice siłowej.

Regeneracja pomp hydraulicznych – na czym polega cały proces? Etapy
Proces regeneracji pomp hydraulicznych ma na celu oczyszczenie i odnowienie zużytych lub uszkodzonych elementów. Proces ten obejmuje wszystkie czynności, jakie należy przeprowadzić, żeby przywrócić pełną sprawność pomp hydraulicznych. Regeneracja pomp przebiega następująco:
- Demontaż
- Inspekcja
- Naprawa/wymiana części
- Ponowny montaż
Regeneracja i naprawa pomp hydraulicznych powinna być przeprowadzona przez autoryzowany serwis, który zatrudnia wykwalifikowanych specjalistów.
Artykuł powstał przy współpracy z serwisem pomp hydraulicznych https://hydro-dex.com/