Każdy tracąc bliską osobę z powodu zdarzenia losowego, na które nie mieliśmy wpływu, doznać może wielu cierpień psychicznych. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że z tytułu śmierci osób bliskich należy się, często bardzo wysokie, odszkodowanie.

Co to jest zadośćuczynienie? 

Zadośćuczynienie to rekompensata za szkodę niemajątkową, czyli krzywdę, którą doznaliśmy właśnie np. po stracie bliskiej osoby. Dochodzenie zadośćuczynienia bywa postępowaniem trudnym, ze względu na to, że nie można wycenić wartości życia i zdrowia ludzkiego. Zadośćuczynienie ma pełnić funkcję kompensacyjną – wynagrodzić doznane cierpienie psychiczne i fizyczne. Jego kwota ma stanowić ekonomicznie odczuwalną wartość i być odpowiednią sumą pieniędzy w porównaniu do doznanej krzywdy. Sądy posiadają pewną swobodę w jego przyznawaniu biorąc pod uwagę konkretne okoliczności danego zdarzenia. 

Zadośćuczynienie a odszkodowanie 

Warto pamiętać, że po stracie bliskiej osoby przysługuje nam prawo nie tylko do odszkodowania, ale właśnie również do zadośćuczynienia. Oba te świadczenia nie są równoznaczne. 

Zadośćuczynienie różni się od odszkodowania tym, że ma na celu wyrównanie krzywdy niemajątkowej, natomiast odszkodowania dochodzimy wówczas, gdy chcemy pokryć poniesione koszty lub utracony zarobek. 

Komu przysługuje zadośćuczynienie

Osób, które mają prawo ubiegać się o zadośćuczynienie za śmierć bliskiej osoby jest wiele. O zadośćuczynienie ubiegać mogą się wszyscy, którzy pozostawali w zażyłej relacji ze zmarłym. Możemy wśród nich wyróżnić: 

  • żonę, 
  • męża, 
  • dzieci, 
  • wnuki, 
  • dziadków 
  • rodzeństwo, 
  • a także również nienarodzone dziecko zmarłego. 

Warto podkreślić, że w procesie o zadośćuczynienie liczą się realne więzi emocjonalne ze zmarłym. Z tego też względu zadośćuczynienie przysługuje osobom, które pozostawały ze zmarłym w związku nieformalnym – np. w konkubinacie. 

Warto również wspomnieć, że o zadośćuczynienie za śmierć bliskiej osoby każdy może ubiegać się indywidualnie, niezależnie od pozostałych uprawnionych, a wysokość uzyskanego świadczenia też może się różnić. 

Sprawy o zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej bywają trudne i emocjonalnie. Proces ten może być długi i wyczerpujący, szczególnie w momencie przeżywania straty. Warto więc skorzystać z pomocy doświadczonego prawnika, który zajmie się formalnościami i ze spokojem przeprowadzi przez cały proces uzyskania zadośćuczynienia. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj