Pompy hydrauliczne to urządzenia, bez których trudno wyobrazić sobie działanie wielu specjalistycznych maszyn. Wykorzystuje się je w przemyśle hutniczym, górnictwie, budownictwie, rolnictwie i w wielu innych dziedzinach gospodarki. Jednak nie dzieje się tak bez powodu. Hydraulika siłowa ma wiele zalet, które czynią ją tak popularną.

Zalety hydrauliki siłowej – dlaczego pompy hydrauliczne cieszą się takim szacunkiem?

Jedną ze wspomnianych zalet hydrauliki siłowej jest możliwość wykorzystania ogromnej siły powstającej w układzie hydraulicznym. Maszyny, takie jak koparka, są dzięki temu w stanie bez większych trudności dźwigać niewyobrażalne ciężary, których samo przeniesienie bez użycia sprzętu kosztowałoby dużo pracy i wymagało mnóstwa czasu.

Kolejną zaletą hydrauliki siłowej jest wysoka precyzja. Na wielu halach produkcyjnych stosuje się maszyny wykorzystujące hydraulikę siłową, ponieważ mogą one pracować z dokładnością co do milimetra. Wystarczy odpowiednie skalibrowanie systemu i produkcja może ruszać.

Mocną stroną hydrauliki siłowej jest także wysoka wytrzymałość i trwałość układów hydraulicznych, np. pompy hydrauliczne mogą wykonywać ciężką pracę nieprzerwanie przez wiele godzin. Nie trzeba co chwilę zatrzymywać maszyny, aby dać jej odpocząć. Dzięki temu roboty idą sprawnie i bez zbędnych przestojów.

Jednak, tak jak wszystkie inne urządzenia, nawet pompa hydrauliczna potrzebuje regularnego serwisowania. Z czasem, w wyniku nieustannej pracy w ciężkich warunkach, mogą pojawiać się rozszczelnienia lub inne usterki. Jeśli chcemy uniknąć przymusowej przerwy w prowadzonych pracach, należy dbać o podzespoły i reagować już na pierwsze symptomy nieprawidłowości.

Regeneracja pomp hydraulicznych – kiedy jest konieczna? Jak wygląda proces naprawy podzespołów?

Warto zacząć od tego, że pompa hydrauliczna to jeden z podstawowych elementów układu hydraulicznego. Odpowiada ona za dostarczanie cieczy roboczej pod ciśnieniem do odbiornika. Jeśli pompa ulega awarii, przestaje wykonywać swoje zadanie, czego konsekwencją jest nieprawidłowa praca maszyny lub zupełne jej zatrzymanie. A nagły zastój to dla firmy strata i czasu, i pieniędzy. Dlatego nie warto ignorować pierwszych sygnałów niewłaściwego działania podzespołów. Jeśli zauważymy, że coś jest nie tak – powinniśmy reagować od razu.

W przypadku podejrzenia awarii, należy skonsultować sprawę z serwisem, którego przedstawiciel będzie umiał ocenić, co się konkretnie stało. W przypadku serwisów mobilnych fachowiec pojawi się na miejscu awarii i dokona oględzin urządzenia. Usługi mobilne są wygodne dla klientów, gdyż nie wymagają od nich samodzielnego dostarczania części do warsztatu. Gdy serwisant obejrzy maszynę, będzie w stanie oszacować, które elementy zawiodły i co będzie wymagać naprawy. Wymontowuje wówczas uszkodzoną pompę i zabiera ją do serwisu, gdzie po rozebraniu pompy hydraulicznej na części, przeprowadza dokładną diagnozę. Kolejno sporządza dokumentację, określa zakres prac i wykonuje kosztorys. Jeśli na tym etapie klient nie ma żadnych pytań lub zastrzeżeń, fachowiec rozpoczyna proces regeneracji. Kiedy pompa hydrauliczna jest naprawiona, pozostaje jeszcze tylko przeprowadzić testy, które potwierdzą usunięcie usterki i przywrócenie urządzenia do pełnej sprawności.

Ile kosztuje regeneracja pompy hydraulicznej? Koszty serwisu uszkodzonych podzespołów

Niektórzy mogą wychodzić z założenia, że dopóki maszyna działa, dopóty można ją eksploatować. Niestety nie jest to najlepsze podejście. Może się co prawda zdarzyć, że faktycznie taka pompa hydrauliczna będzie w stanie jeszcze trochę popracować. Jednak idąc tą drogą, narażamy ją tylko na poważniejsze uszkodzenia, a siebie na większe koszty. Jeśli nie jesteśmy specjalistami od hydrauliki siłowej i pomp hydraulicznych, nie jesteśmy w stanie określić, gdzie leży przyczyna nieprawidłowego działania. Może się zdarzyć, że jeśli nie zareagujemy na czas, usterka tylko się powiększy i naprawa oraz regeneracja pompy hydraulicznej zamiast tysiąca, będzie nas kosztować kilka tysięcy złotych. Oczywiście nie sposób ocenić dokładnych kosztów regeneracji bez dokładnej diagnozy – na pierwszy rzut oka trudno ocenić, czy uszkodzeniu uległo koło zębate, czy może zużyły się uszczelnienia. Dlatego warto zaufać profesjonalnemu serwisowi – firma na co dzień zajmująca się regeneracją pomp hydraulicznych oceni, co należy naprawić i ile to będzie kosztowało.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://hydroserwishs.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj