Budowa maszyn, niezależnie od tego, czy są to maszyny rolnicze, górnicze, czy budowlane, opiera się o hydraulikę siłową. Hydraulika siłowa odpowiada za dostarczenie odpowiedniej mocy maszynie, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania. Działanie hydrauliki siłowej oparte jest na ściśle powiązanych układach zamkniętych, a praca polega na przekazywaniu energii za pomocą cieczy pod ciśnieniem. Układy hydrauliczne są wygodne w użytkowaniu, a dodatkowo charakteryzują się szybkością i niezwykłą precyzją przy wykonywaniu pracy.

Na czym polega praca rozdzielaczy hydraulicznych

Rozdzielacze hydrauliczne to, jak sama nazwa wskazuje, mechanizmy kierujące. Są niezbędnym elementem systemu hydrauliki siłowej. Rozdzielacze pełnią kilka bardzo ważnych funkcji w całym układzie. Jedną z nich jest oczywiście kierowanie cieczą, która znajduje się w układzie hydraulicznym. Drugą równie ważną funkcją jest ochrona pompy przed przeciążeniami. Rozdzielacze hydrauliczne pełnią tu funkcję zabezpieczenia w momencie przerwy w dostarczaniu cieczy. Takie problemy najczęściej mają miejsce ze względu na uszkodzone węże hydrauliczne lub nieszczelny układ. W tym momencie rodzi się pytanie, dlaczego ochrona pompy jest taka ważna? Otóż pompa hydrauliczna często porównywana jest do serca maszyny. Działa na najwyższych obrotach od momentu włączenia maszyny. Z tego względu sprawna ochrona pompy jest konieczna.

Rodzaje rozdzielaczy hydraulicznych

Wyróżnia się trzy rodzaje rozdzielaczy hydraulicznych: gniazdowe, suwakowe i obrotowe. Opierają się na niemal identycznym działaniu, a jedyne co je odróżnia, to wygląd i element odpowiadający za ruch cieczy. Rozdzielacze hydrauliczne suwakowe są najbardziej znane i najczęściej stosowane w maszynach dostępnych na rynku. Wewnątrz cylindra znajduje się suwak, który wykonuje całą pracę, polegającą na otwieraniu lub zamykaniu przepływu. Suwakiem można sterować mechanicznie, elektrycznie lub hydraulicznie. Warto zaznaczyć, że regeneracja rozdzielaczy hydraulicznych suwakowych jest czasochłonna i skomplikowana. Najczęściej regeneracja kończy się na wymianie kompletu uszczelniaczy, bo to one są zazwyczaj powodem awarii.

W rozdzielaczach gniazdowych elementem odpowiadającym za ruch cieczy jest połączona ze sprężynami kulka. Natomiast rozdzielacze obrotowe wyposażone są w stożek z wydrążonymi kanałami.

Oprócz podziału ze względu na rodzaj, rozdzielacze możemy podzielić ze względu na bloki. Rozdzielacze z jednym blokiem, tzw. monoblokowe, są bardzo wytrzymałe na duże obciążenia. Możemy podzielić je również ze względu na sekcje – wyróżniamy wtedy jedno-, dwu- i wielosekcyjne oraz takie, którymi sterujemy manualnie, hydraulicznie lub elektrycznie.

Jak wygląda regeneracja rozdzielaczy hydraulicznych

Naprawa uszkodzonego mechanizmu to nie lada wyczyn. Bez odpowiednich kwalifikacji, wiedzy i doświadczenia naprawa może zostać źle przeprowadzona lub nie wszystkie uszkodzone elementy mogą zostać odnalezione. W takiej sytuacji niezbędny jest dobry serwis, który szybko i sprawnie upora się z usterką.

Naprawa zaczyna się od dokładnych oględzin, odnalezienia wszystkich uszkodzonych elementów mechanizmu i sprawdzenia ich stanu zużycia. Jeśli jakiś niesprawny element zostanie pominięty, może okazać się, że pomimo naprawy maszyna nadal nie będzie w pełni sprawna. Z tego względu kluczem do sukcesu jest dokładne testowanie elementów. Po zlokalizowaniu problemu, serwis wykonuje naprawę w najkrótszym możliwym czasie. Niezależnie od tego, czy wykonana usługa dotyczy regeneracji rozdzielaczy hydraulicznych, pomp, czy innych elementów maszyn budowlanych, serwis nie kończy się tylko na naprawie. Aby zyskać pewność, że maszyna jest gotowa wrócić do pracy po zakończonej naprawie, należy przeprowadzić test danego podzespołu. Po zamontowaniu przetestowanej części, całą maszynę powinno poddać się kalibracji. Kalibracja jest niezbędna, aby maszyna działała precyzyjnie i poprawnie. Pominięcie kalibracji lub jej nieumiejętne przeprowadzenie może doprowadzić nawet do trwałego uszkodzenia podzespołów.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://banat.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj